+90 (538) 400 09 68Pazartesi- Cuma: 9:00 - 18:30

Bel Kayması Tedavisi

Omurgamızı oluşturan omur kemikleri düzen içeresin de dizilirler. En basit tarifi ile bel kayması 2 omurun birbiri üzerinden belli bir derecede kayarak sinir kökünü sıkıştırması ve bu sıkıştırmaya bağlı olarak hastada semptomlara sebep olmasıdır

Bel kayması tıbbi olarak beş farklı başlıkta incelenir. Bunlardan en çok karşılaşılanları; yaşlılıkta görülen dejenerasyona bağlı kaymalardır.

Bel Kayması Belirtileri

Bel kaymasında genellikle ilk oluşan şikayet bel ağrısıdır. Ayrıca her iki bacak da his kaybı, her iki ayakta güç kaybı, ve yürümede güçlük şikayetleri görülebilmektedir. Hastanın şikayetleri istirahat ile geçici olarak gerileme gösterse bile genellikle hastanın aktiviteye başlaması durumunda  şikayetlerinde artış izlenmektedir.

bel kaymasinin tedavisi var mi

Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının tedavisi planlanırken önce hasta şikayetlerinin dinlenmesi, ayrıntılı fizik muayene ve hastaya yapılan çeşitli radyolojik görüntülemelerin (hareketli röntgen. Mr gibi ) hep beraber değerlendirilmesi büyük önem arz eder. Bel kaymasında ki tedavi hastanın şikayetine göre cerrahi veya medikal tedavi olmak üzere yapılabilmektedir. Hastanın sadece bel ağrısı şikayeti olup yapıan muayenesinde güç kaybı saptanmamışsa istirahat, antiinlamatuar ilaçlar ve fizik tedavi veya algaloji (ağrı bilimi)  yöntemleri kullanılmalıdır.

Bel kaymasında konservatif dediğimiz ilaç kullanma veya fizik tedavi ile geçmeyen ağrı ve ağrıyla beraber olan her iki bacak ve ayaklarda olan güç kaybı, his kaybı olan hastalarda cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahi tedavi de kayma olmuş omurlar platin denilen vidalar ile sabitlenir ve omurların kaymasına bağlı olarak sıkışan sinir kökü rahatlatılmalıdır.

Hemen Ara
Whatsapp