+90 (538) 400 09 68Pazartesi- Cuma: 9:00 - 18:30

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel bölgemizde bulunan kemiklerin arasındaki disklerin hasar görmesi ile omuriliği sıkıştırması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

Bel fıtığı; vücudumuzun ayakta kalmasının sağlayan omur kemikleri arasında bulunan içi sıvı dolu disklerin, içindeki sıvı miktarının azalmasıyla normal anatomik yerlerinden çıkarak omurilik kanalını sıkıştırmasıdır.

Bel bölgesinde 5 adet omur kemiği  mevcuttur. Bu omurların arasında ise içinde jelimsi bir sıvı bulunan silikonumsu kıkırdak yapılar vardır ve bunlara disk denir. Disklerin görevi omurların üst üste binmesini ve birbirine sürtmesini engellemektir. Bir nevi ağır yüklenmelere karşı tampon görevi üstlenen diskin yapısal olarak bozulması sonucu bel fıtığı hastalığı meydana gelmektedir.

bel fitigi tedavisi var mi

BEL FITIĞI NASIL BULGU VERİR?

Bel fıtığı hastalarında görülen en sık şikayet bel ağrısıdır, ama her bel ağrısını bel fıtığından kaynaklandığını söylemek yanlış bir ifade olur. Bel ağrısı ile birlikte  bacak ağrısının da eşlik etmesi bel fıtığı hastalığını destekleyici bir bulgu olup hastanın bir  doktora başvurmasında fayda vardır.

Normal anatomik yerinden dışarı taşan disk; omurilikten kaynaklanan sinirlere denk gelmişse ve sinirin geçtiği bölgelerde ağrı, uyuşma ve güçsüzlük hissedilebilir. Disk materyali ile sıkışan sinirin etki bölgesine göre bacaklarda refleks kaybı da görülebilir. Harekete başlama esnasında, istirahat halinde bile ağrı meydana gelebilir. Bel Fıtığının tedavi edilmediği ve sinir de ki hasarın artması  durumunda iktidarsızlık görülebilir. Aynı zamanda sinir hasarı İlerlediği durumlarda idrar kaçırma  ve nadiren de olsa büyük tuvaleti tutamama olabilir.

BEL FITIĞININ NEDENLERİ

Bel fıtığı bir çok sebebe bağlı olarak zaman içersinde disk materyalinin azalması ile meydana gelir. Bel fıtığı hastalığına; obezite, hareketsizlik, sigara ve alkol kullanımı,ağır kaldırma, ani ve ters hareketler yapmak sayılabilir.

bel fitigi nedir

BEL FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Günümüzde bel fıtığı tanısı için Manyetik Rezonans(MR) kullanılmaktadır. Ancak unutulmaması gerekn en önemli husus bel fıtığının teşhisinde altın standart; klinik muayenedir.

BEL FITIĞI TEDAVİSİ 

Bel fıtığı tedavisi için mutlak olması gereken ayrıntılı bir fizik muayenedir. Hastanın şikayetleri ayrıntılı olarak dinlenmeli ve  muayene sonucu ile karar verilmelidir. Hastanın klinik durumuna göre ilaç tedavisi, yatak istirahati ve fizik tedavi uygulanabilir. Koservatif dediğimiz bu yöntemlerden fayda görmeyen hastalar için cerrahi tedavi planlanabilir. Cerrahi planlanan hastada şu soruya mutlaka cevap bulunmalıdır. “Hastanın yaşadığı şikayetler sosyal yaşantısını ne kadar etkiliyor’’ bu sorununun cevabına göre cerrahi düşünülmelidir.

Hemen Ara
Whatsapp